10. 11. 2024
Po otevření trhu s elektřinou se na českém trhu objevila spousta nových dodavatelů, kteří se snaží získat nové zákazníky různými praktikami. K těm nečistým patří především podomní prodej, při němž se obchodníci neobávají užít ani většího nátlaku. Jejich oblíbenou skupinou jsou přitom zejména senioři, jimž zcela bez skrupulí a s úsměvem na tváři vnucují nevýhodné smlouvy.
Byť mnoho lidí nechápe, jak někdo může takto nevýhodnou smlouvu podepsat, když je přeci zcela zřejmé, že se jedná o podvodníky, senioři jsou velmi snadnou obětí a podepíší. Může za to skutečnost, že nejsou tak informovaní, nejsou schopni odolat nátlaku a rádi by ušetřili nějakou tu korunu. Pakliže obchodník působí důvěryhodně, prokáže se jakousi průkazkou, má dobré manipulativní dovednosti a umí to se slovy, nemusí si svého oklamání ani všimnout. Tito lidé moc dobře ví, co dělají a také ví, jak na to.
Nejčastější triky podomních prodejců
Podomní prodejci jsou velmi dobře proškoleni a ví moc dobře, koho oslovovat, tedy ty, u nichž mají velkou šanci uspět. Nenechte se zmást řečmi o kontrolách a nutné potřebě vidět váš elektroměr, fakturu a podobně. Dodavatelé energií neobchází domácnosti! Veškeré jejich kontroly jsou vždy ohlášené a provádí je konkrétní distribuční společnost.
K nejčastějším trikům těchto podomních obchodníků patří přitom tvrzení, že jsou vyslanci velkých dodavatelů, ponejvíce se hlásí k ČEZ, RWE, E. O. N. anebo se dokonce prokazují za pracovníky Energetického regulačního úřadu. Rádi by prý zkontrolovali elektroměr, informovali se o tarifech, distribučních sazbách a nabízí vám zajímavou slevu, chtějí vidět poslední vyúčtování za elektřinu a vše je samozřejmě spojeno s podepsáním nové smlouvy. Cílem podomního prodejce je získat vaše údaje, aby mohl vytvořit novou smlouvu, a to i bez vašeho souhlasu. Pokud je získá, má vyhráno.
Jak na podomní prodejce?
Byť většina měst přijala vyhlášku a podomní prodej zakázala, stále se mu u nás velmi dobře daří. Je tomu tak i přesto, že mohou být pokutováni. Jedinou cestou, jak na podomní prodejce, je jednoduše neotvírat. Jakmile je totiž necháte mluvit, začne vás namotávat a zvyšuje se tím šance, že nakonec získá to, proč si přišel. A pokud už uděláte tu chybu a rozhodli jste se nechat ho vymluvit, zapamatujte si, že nikdy, ale doopravdy NIKDY, se nesmíte nechat zpracovat, abyste mu ukázali smlouvy nebo poslední vyúčtování.
Co dělat, když jste smlouvu podepsali?
I přes veškerá ponaučení jste smlouvu mezi dveřmi přeci jen podepsali? Je to zlé, ale ani to naštěstí není bezvýchodná situace. Podle energetického zákona máte právo od podepsané smlouvy do 5 dnů před zahájením dodávky odstoupit. Pozor však, k odstoupení musí dojít v písemné podobě a vždy je nutné doručit ji doporučeně, abyste v rukách měli příslušný doklad.