20. 11. 2024
Rok 2019 začal s dost výrazným průvanem v našich peněženkách. Zdražilo toho spousta. Nejvíce však elektřina. Jenže, jak se zdá, tím to nekončí. Velmi brzy to nevydrží ani plyn.
Tam to však nebude tak jednotné.
Proč? Protože tam bude záležet na dodavateli. Nezdražují totiž všichni a tak se navýšení ceny za plyn dotkne jen někoho. Cena stoupne v průměru o 5-9%.
A proč zdražuje nakonec i plyn?
Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je růst ekonomiky. Spolu s ní totiž stoupá i spotřeba energií. Stoupá po něm poptávka a tím pádem je nutno počítat i s vyššími cenami.
Další vliv na cenu plynu má i cena uhlí a elektřiny. Svou roli na tom má i nárůst ceny emisních povolenek. Tento posun neovlivňuje pouze stávající situaci, ale i budoucnost. Je předpoklad, že díky tomu všemu bude narůstat i poptávka po zemním plynu.
Tyto skutečnosti ovlivnili cenu plynu na burzách, kde v posledních týdnech zdražil až o 50%.
Dalším důvodem pro nárůst ceny zemního plynu jsou i jeho menší zásoby. Dochází i zásoby levně nakoupeného plynu v letech 2015 a 2016.
Jak to tedy bude?
Ještě vloni někteří dodavatelé plyn snižovali. Jak tomu bude letos, to však zatím ještě nikdo neví. Cenu se snaží udržet, ale jak dlouho to bude možné, to nikdo neví. Pokud ceny narostou tak minimálně o 5% a bude se to ponejvíce týkat zákazníků se smlouvami na neurčito. Roční faktura u MND se zvýší zhruba o 9% v závislosti na jejich spotřebě. Ti, co spotřebují 10 megawatthodin ročně, si připlatí asi 100 korun měsíčně. Stoupající cena se pak následně projeví i na cenách zboží.
Fixace cen
Dodavatelé, kteří zdražují, zvyšují obvykle cenu u smluv na dobu neurčitou. Pokud chcete ušetřit, zkuste svou cenu fixovat smlouvou. Ta je obvykle na dobu určitou, které jsou zpravidla na 2-3 roky. Tyto smlouvy pak zajistí stálé ceny po celou dobu. Bez zdražování.